mezinárodní symbol slepoty

Oddíl windsurfingu TJ ZORA Praha zrakově postižených

Pštrossova 33, PSČ: 111 21, Praha 1, pošt. schr. 330, telefon: 224 934 647 

názorný výklad, jak vlastně můžeme surfovat

Reklamní logo sponzora SlimSails sponzor 
Jak to všechno začalo: Poté, co se na nějaké rekreační základně nevidomý Jiří Mojžíšek s nevidomým Přemkem Donátem naučili ovládat plachetnici, nedalo to Jirkovi spát a snažil se zimprovizovat z nafukovacího člunu něco mezi surfem první pokusy na Šeberákua plachetnicí a dělali jsme s tím jednoho chladného dne pokusy v Praze na Šeberáku. Vůbec jsme tehdy ještě netušili jak přijet nazpět, tak jsme prototyp s odvážlivcem vypouštěli na odvíjeném tenkém vlasci. Zkrátka nic moc. Nezbylo než požádat o pomoc kluky kteří surfují.

1. ročník
(r.1987) se  konal  1 windsurfingový víkend na vodní nádrži Jesenice. (K filmovému záznamu na stařičkou kameru viz. níže, bych asi měl přece jen říct, že to ze začátku byla dřina a fofr. Celý pátek a sobotu jsem byl ve vodě a neměl na kameru ani pomyšlení. Když jsem konečně v neděli měl čas vzít do ruky kameru, zlobil jsem se na ně, že nepadají, že to nebude vypadat věrohodně. Odpovídali mi: "Proč bychom padali? My už přece nepadáme!" )

2. ročník (r.1988) se  konal už zřjmě týden na Bezdrevu pod taktovkou asi Martina Elišky.

3. ročník (r.1989) se  konal  15. až 20. srpna na Bezdrevu, kde jsme byli už loni.
Účastnilo se ho 7nevidomých (Jirka Mojžíšek, Vlasta Macháček, Tibor Kikta, Petr Brožek, Robert Tokár, Petr Mach, Luboš Zajíc) a surfovat nás učil Jirka Mátl a jeho žena nám úžasně vařila.
nevidomý Jirka Mojžíšekskromné začátkyskromné začátkyPéťa Mach na prvním Windgliederu
10.7.- 15.7.1995 jsme měli (podle všeho 4. ročník, jestli dobře počítám) výcvik ve windsurfingu na rybníku  Bezdrev u  Českých Budějovic.  Účastnili se  ho čtyři těžce zrakově postižení a jedna slabozraká plus dva průvodci a dva instruktoři. Díky zajištění šesti  surfů jsme mohli maximálně využít vítr, který foukal poměrně velmi málo. Po mnoha letech se tak podařilo  vytvořit  příznivé  technické  podmínky,  které nebrzdily sportovní aktivitu. Je  samozřejmě pravda, že tyto zdarma zapůjčené  surfy se zvlněným laminátovým potahem neměly  velkou kvalitu,  nějak však  přeci jen  jezdily a pro skromné začátky stačily.
      Navíc  byly přítomny  i čtyři  malé děti  předškolního věku z rodin  účastníků. Jedno  z nich  bylo těžce  zrakově postiženo, takže i na předškolní úrovni měl pobyt určitou integrační úlohu. Akci  dotovalo SNS  jako rehabilitační  tábor se sportovním zaměřením.
Na podzim je  oficiálně založen oddíl v TJ ZORA Praha zrakově postižených a výcvik pořádáme od té doby každý rok.  Pan  Libor Šebesta - Slim Sails, jako jediný z mnoha oslovených firem nám věnoval první vlasní vybavení a pomohl nám postavit se na vlastní nohy (mimochodem jeho oplachtění bylo vyřazeno z každoročního používání až v roce 2015 takže sloužilo dobře 20 let).

Ty poslení fotky předznamenávají náš následný několikaletý pobyt na chatce proti kempu (a samožřejmě ve stanech kolem ní). Až smrt majitele chatky a naše rozrůstání nás donutilo za jednoho bouřlivého dne přejet přes rybník do protějšího kempu a tam jsme už zůstali navždy. Z těch let co jsme byli na druhém břehu ale vlastně nemám záznamy, protože nás dotoval SONS a tak jsem je odevzdával s vyůčtováním.
Možná sem časem ještě dodám pár fotek z těch let. Každopádně od doby co se stalo běžným publikovat na internetu jsou tu už poměrně podrobná zpravodajství.  Kde jsou věci z roku 2002 a 2003 je mi naprostým tajemstvím. Chybí mi i v jiných oblastech. Roku 2001 jsem vystál před Elektrowordem dlouhou frontu na první digitální fotoaparátek a následující dva roky není ani fotečka. Nejspíš to zmizelo při jednom fatálním pádu HDD v mém počítači i s několika stovkami hodin mé jiné práce. A vypalovačky byly v té době ještě velmi drahá záležitost. Archivace přišla až mnohem později...

historie windsurfingu jako takového (anglicky)               

Takže další zaznamenané ročníky:
   starší až historické  rok 2000  rok 2001  rok 2004  rok 2005  rok 2006  rok 2007  rok 2008  rok 2009  rok 2010  rok 2011  rok 2012  rok 2013  rok 2014  rok 2015  rok 2016  rok 2017  rok 2018  rok 2019  rok 2020  rok 2021  rok 2022  rok 2023  literatura a odkazy

Hledáme sponzory, není snad ani třeba peněz, spíš vyřazené prkno, oplachtění nebo roztržený neopren. (Kluci, kdo z vás ještě vyleze na Lipně s dakronovou plachtou? A v garáži Vám jen překáží. Dejte nám ji!) Hodilo by se i dětské oplachtění, kterému vaše děti už odrostly. Případně někoho, kdo by nás pozval na surf během roku (vybavení máme vlastní). Děkujeme.
mail obrázek  vachuler@volny.cz